Aprašymas

VAIDMAN-KRASOVSKY DUO

Vera Vaidman (smuikas, Izraelis)

Emanuel Krasovsky (fortepijonas, Izraelis)

Pirmąjį šių metų vasario penktadienį Organum koncertų salėje turėsime tikrų klasikinės muzikos titanų iš Izraelio koncertą - smuikininkės Veros Vaidman ir pianisto Emanuelio Krasovsky dueto rečitalį, kuriame jie paskambins kone sudėtingiausius Vienos klasikų Ludwigo van Beethoveno ir Franzo Schuberto opusus smuikui ir fortepijonui.

L. van Beethoveno sonata smuikui ir fortepijonui Nr.9, dar vadinama Kreutzerio sonata, dažnai minima kaip vienas sudėtingiausių smuiko ir fortepijono dueto repertuaro kūrinių, tiek techniniais reikalavimais, tiek apimtimi. Juodraštyje ši sonata pirma net buvo pavadinta “koncerto stiliaus sonata fortepijonui su smuiku”, kas jau leidžia vesti prielaidą, jog fortepijono partija čia - nepaprastai įmantri.

F. Schuberto ‘Grand Duo’ D.574, nors ir kompozitoriaus pereinamojo periodo kūrinys - bandymas atsiskirti nuo W.A. Mozarto ar G. Rossini įtakos ir labiau priartėti prie L. van Beethoveno ar J.N. Hummelio sonatų. Tai jo pirmasis reikšmingas šio žanro kūrinys. Visa sonata itin šviesaus kolorito, saulėtų nuotaikų, čia, kaip įprasta Schuberto muzikoje, dominuoja lyrika, aiškiai girdima Lied bei liaudies dainų įtaka.

Smuikininkė/altininkė Vera Vaidman – viena paskutiniųjų didžiojo smuikininko Davido Oistrakho mokinių. Gimusi Sankt Peterburge, studijavusi Maskvoje, dabar ji gyvena Tel Avive, Izraelyje.

Veros Vaidman kūrybinė biografija – išties įspūdinga. Ji dalyvavo Isaaco Sterno meistriškumo kursuose Jeruzalės muzikos centre, kur pelnė rekomendaciją dalyvauti Marlboro kamerinės muzikos festivalyje (JAV) ir ten pasirodyti su tokiomis legendomis kaip Rudolf Serkin, Andras Schiff, ir kt. Vera griežė solo su Izraelio filharmonijos orkestru, diriguojamu paties Zubin Mehta, su Izraelio kameriniu orkestru bei dirigentu Rudolf Barshai; su įvairiais orkestrais Europoje, Pietų Amerikoje ir Pietų Afrikoje.

Kartu su savo vyru – pianistu Emanueliu Krasovskiu – ji įrašė visas Beethoveno, Mozarto ir Brahmso sonatas bei keletą Schuberto kūrinių. Ji buvo išskirtinio moterų styginių orkestro – Ramat Hasharon Camerata – meno vadovė ir koncertmeisterė. Beigi – Vera yra viena iš nedaugelio pasaulyje, atlikusių ir įrašiusių Noamo Sivano aranžuotą Ferenco Liszto fortepijoninę sonatą solo smuikui.

Taip pat nuo 2007-ųjų Vera griežia altu. Tel Avivo Felicja Blumental muzikos centro 2012/2013 metų koncertiniame sezone ji atliko visą Johanno Sebastiano Bacho repertuarą, skirtą solo styginiams – tris partitas smuikui bei šešias siuitas violončelei, o 2018-ųjų kovą ji šią programą per du savaitgalius atliko New Yorko Bargemusic koncertų cikle.

Pianistas Emanuelis Krasovskis - Vilniuje gimęs fortepijono ir kamerinės muzikos profesorius, menų daktaras, studijavęs Vilniaus konservatorijoje, Tel Avivo Universitete, ir prestižinėje Juilliard muzikos akademijoje New Yorke, dėstęs inovatyvioje Barenboim-Said akademijoje Berlyne, o šiuo metu dėstantis Tel Avivo universiteto Buchmann-Mehta muzikos institute.

Emanuelis koncertavo su Izraelio filharmonijos orkestru ir dirigentais Leonard Bernstein, Carlo Rizzi, skambino legendiniame Carnegie Hall’e, pasirodęs kartu su tokiais žymiais vardais kaip Isaac Stern, Natalia Gutman, Ileana Cotrubas, vedė meistriškumo kursus kone visose žymiausiose JAV, Jungtinės Karalystės, Europos, Rusijos, Australijos, Kinijos bei Pietų Korėjos aukštosiose mokyklose. Jis yra dažnas pianistų konkursų žiuri narys, dirbęs Tel Avivo Arthur Rubinstein, Leedso, Dublino, Oberlino konkursuose. Emanulio Krasovsky studentai yra tapę prestižinių Briuselio Karalienės Elžbietos, Bonos Beethoveno, Sidnėjaus konkursų laureatais.

Emanuelio pianizmą gyrė The New York Times, The Washington Post, The Jerusalem Post, Rheinpfalz:

“<...> Beethoveno “Atsisveikinimo” sonatą Krasovskis paskambino su tokiu tikslumu ir vientisa koncepcija, kad privertė užmiršti visas ligšiol girdėtas šios sonatos interpretacijas” (The Washington Post)

“<...> Schuberto Muzikiniuose momentuose Krasovskis neapsakomai švelniai ir sodriai atskleidė visą Schuberto lyriškumą, tai visiškai prikaustė mūsų dėmesį ir mus paveikė. Skaudžios Schuberto melodijos bei harmonijos buvo išdainuotos iki pat sielos gelmių.” (The Jerusalem Post)

“Izraelio pianisto Emanuelio Krasovskio rečitalio Mannheimo muzikos akademijoje metu publika buvo pakerėta ir visiškai užvaldyta jo autentišku skambinimu - procesu, kuris toks brangus ir toks retas - dialogu tarp atlikėjo ir kompozitoriaus, išgavimu tokio tembro, kurį pastabūs klausytojai, net ir negalėdami tiksliai apibūdinti, galėtų pavadinti Schuberto tembru.” (Rheinpfalz)

PROGRAMA 

Ludwig van Beethoven (1770-1827)

Sonata smuikui ir fortepijonui Nr.9 (“Kreutzer”), op.47:

I. Adagio sostenuto - Presto

II. Andante con variazioni

III. Presto

Franz Schubert (1797-1828)

Sonata smuikui ir fortepijonui Nr. 4 A-dur (“Grand Duo”), D.574:

I. Allegro moderato

II. Scherzo. Presto

III. Andantino

IV. Allegro vivace

Svarbi informacija

Durys atidaromos: 30 min. iki renginio pradžios

Renginio trukmė: 1 val. 30 min.

Pertraukos: nėra

Renginio kalba: lietuvių

Nuolaidos: senjorams ir studentams (prie įėjimo pateikti amžių patvirtinantį dokumentą)


Nuotraukos ir vaizdo medžiaga

Bendrinti