Aprašymas

APOTEOZĖ J.S. BACHUI
Alexander PALEY (fortepijonas)
"Pianistas ... grojo kaip apsėstas" (“The New York Times", 1997).
Alexanderis Paley plačiai žinomas dėl savo stulbinančio techninio meistriškumo, nepaprastai plataus ir gausaus koncertų ir kūrinių fortepijonui solo repertuaro bei unikalių interpretacijų.
Nuo pat pirmojo rečitalio 1991 JAV, kasmet į Vašingtoną grįžtantis pianistas 2004 m. atliko visas Mozarto solines sonatas, o 2011 m. surengė “Visų Liszto kūrinių” koncertą", kuris buvo įrašytas ir nuskambėjo WET laidoje "Front Row Washington".
Gimęs Kišiniove, Moldovoje, A. Paley pradėjo mokytis groti fortepijonu būdamas šešerių. Pirmąjį rečitalį surengė 13-os metų. Studijavo Maskvos konservatorijoje pas prof. Bellą Davidovič ir prof. Verą Gornostajevą, 1981 m. baigė magistro studijas. Vėliau jis pelnė svarbius apdovanojimus visoje eilėje tarptautinių konkursų.
Šiuo metu J. Paley daug koncertuoja Europoje, Kinijoje ir Pietų Amerikoje, su tokiais orkestrais kaip Prancūzijos nacionalinis orkestras, MDR orkestras, Prancūzijos radijo filharmonijos orkestras, Monte Karlo filharmonijos orkestras, Lietuvos valstybinis simfoninis orkestras, Latvijos nacionalinis simfoninis orkestras, Paryžiaus orkestro ansamblis ir Monrealio simfoninis orkestras. Dirigentai, su kuriais jis grojo, yra Myung-Whun Chungas, Ivanas Fisheris, Marinas Alsopas, Zdenekas Macalas, Lawrence'as Fosteris, Peteris Ruzicka ir Jeanas-
Jo rečitaliai skambėjo Prancūzijos radijuje, Eliziejaus laukų teatre, Pleyel salėje, Gaveau salėje (Paryžius), Liono "Grands Interprètes" serijoje, Lilio fortepijono festivalyje, Besansono operos teatre ir kituose miestuose, įskaitant Monpeljė, Nansi, Metzo, Buržo, Amjeno (Prancūzija), Leipcigo "Gewandhaus", "Concertgebouw" (Amsterdamas), "Laeiszhalle" (Hamburgas), Pekino, Linco ir Vienos (Austrija) bei daugelyje Vokietijos vietų.
Alexanderis Paley bendradarbiavo su tokiais žymiais atlikėjais kaip Bella Davidovič ir Mstislavas Rostropovičius bei ansambliais: Vermeer, Ysaye ir Fine Arts styginių kvartetu, o taip pat su žymiais orkestrais, kaip MDR Leipcigo orkestras, Niujorko filharmonijos orkestras ir Monpeljė filharmonijos orkestras.
2021 m. Alexander Paley savo gyvenimą ir darbą susiejo su Lietuva, Kaune jis eina Vytauto Didžiojo Muzikos akademijos profesoriaus pareigas. Lietuvoje pianistas įkūrė kamerinį ansamblį "PALEASIS" bei “Vytautas Magnus Trio, kartu su smuikininku Raimondu Butvila ir violončelininku Marium Dominyku Sakavičium. Organum koncertų salėje Paley su šiais ansambliais atliko koncertų ciklus “Bramso vakarai” ir “Beethoveno testamentas”, skirtus šių kompozitorių kamerinei kūrybai. Su valstybiniu orkestru atliko L.van Beethoveno, J. Haydno, E. Griego koncertus.
Pastaruoju metu koncertavo Bacho festivalyje Leipcigo "Gewandhaus", fortepijono festivalyje Lilyje, Prancūzijoje, su Lietuvos valstybiniu simfoniniu orkestru atliko Šopeno kūrinius fortepijonui solo ir orkestrui Kinijoje.
2023 m. spalį Moldovos Respublikos prezidento įsaku jam suteiktas "Moldovos tautos menininko" vardas, kuris yra aukščiausias šios šalies menininkų apdovanojimas.
PROGRAMA
Johann Sebastian BACH (1685-1750)-Ferruccio BUSONI (1866-1924)
Trys Choraliniai preliudai
Franz LISZT (1811-1886)
Variacijos BACH tema, S180
César FRANCK (1822-1890)
Preliudas, choralas ir fuga, op. 21 


Nuotraukos ir vaizdo medžiaga

Bendrinti