Aprašymas

VYTAUTAS MAGNUS trio
Raimondas Butvila (smuikas)
Marius Dominykas Sakavičius (violončelė)
Alexander Paley (fortepijonas)
Pei Wen Chen (fortepijonas, JAV)
VDU ŠVITRIGAILOS kvartetas
Deimena Petkauskaitė (I smuikas)
Gediminas Plėšnys (II smuikas)
Emilija Minkevičiūtė (altas)
Marius Dominykas Sakavičius (violončelė)
Pasaulinio garso pianistas, Vytauto Didžiojo universiteto profesorius Alexanderis Paley pristato vieno žymiausių lietuvių kompozitorių, lietuviškojo modernizmo atstovo Stasio Vainiūno (1909-1982) kamerinių kūrinių programą.
Stasio Vainiūno asmenybė ypač įdomi tuo, kad jis buvo ir talentingas atlikėjas, ir puikus kompozitorius. Jis dažnai grodavo savo kūrinius, buvo pirmasis jų atlikėjas. Vainiūnas sukūrė pirmąjį lietuvių muzikoje fortepijoninį kvintetą. Jo, kaip atlikėjo, bruožai labai pastebimi jo kūryboje.
Svarbiausias Vainiūno kūrybinės laboratorijos instrumentas - fortepijonas, o didžiąją kūrybos dalį sudaro instrumentiniai kūriniai. Kompozitorius sukūrė apie 30 kompozicijų fortepijonui solo, 14 orkestrinių kompozicijų (su fortepijonu ir be), 6 kūrinius įvairios sudėties kameriniams ansambliams, apie 40 solo bei choro dainų.
Okupacijos metais Vainiūnas buvo apkaltintas „formalizmu“, jam teko kurti ideologinių gniaužtų sąlygomis. Pasak kompozitoriaus dukters pianistės Birutės Vainiūnaitės, "Vainiūnas garbingai išlaikė šį egzaminą, neprirašė jokių kantatų Stalinui. Dabar sunku įsivaizduoti tuos laikus – šiandienos jaunimas to net negali suvokti." Vėlesne savo kūryba kompozitoriaus nuosekliai siekė - kiek leido laikmetis, - stiliaus individualumo, modernizmą vertino kaip muzikos pažangos kelią ir savo kūrybos šaltinį.
Viršelyje Karlo Baulo nuotrauka, ©LMIC

PROGRAMA
Stasys VAINIŪNAS (1909-1982)
Trio smuikui, violončelei ir fortepijonui (1945)
Muzika dviem fortepijonams ir styginių kvartetui (1982)


Nuotraukos ir vaizdo medžiaga

Bendrinti