Description

DAINOS MENAS

tarptautinis vokalinės kamerinės muzikos festivalis

Kovo 16  balandžio 7

Organum koncertų salė, Savanorių pr. 1

Vilnius, 2024

 

ART OF SONG

International Vocal Chamber Music Festival

March 16 – April 7

Organum Concert Hall. Savanorių pr. 1

Vilnius, 2024

   

Kai susitinka muzika ir žodis...

Organum koncertų salė skelbia Dainos meno festivalį. Šis tarptautinis dainininkų ir pianistų forumas atveria šimtmečius gyvuojan meninės dainos žanrą. Vokalinė kamerinė muzika, jos platus ir įvairus repertuaras visame pasaulyje sulaukia išskirtinio dainininkų, pianistų, kompozitorių, meno vadybininkų ir plačiosios publikos susidomėjimo.

Festivalis sutelkia dėmesį tiek į XIX a. romantikų kūrybą, tiek į moderniąją lietuvių tarpukario ir šiuolaikinę XX - XXI a. muziką. Vokiškoji Lied, prancūziškoji mélodie, slaviškasis romansas, škotiškoji baladė, lietuviškoji daina, kaimynų latvių, lenkų, skandinavų ir kitų tautų mažosios vokalinės formos  tai vertingiausias muzikinės ir poetinės minties paveldas.

Festivalis atskleidžia dainos žanro teminę ir stilistinę įvairovę: tai dviejų dalių lietuviškoji programa, klasikinė vokiškosios Lied programa, ukrainietiškojo romanso vakaras, prancūziškoji programa bei du konceptualūs rečitaliai, žymintys naujas tendencijas ir beribes meninės dainos puoselėjimo galimybes.

Festivalio koncertuose klausysimės įvairių sričių dainininkų ir pianistų, dirbančių ir kuriančių operos, kamerinės ar senovinės muzikos srityse. Skiriasi jų profesinė patirtis, tačiau dainose išsiskleidžia kiekvieno jų meninė individualybė ir sceninis žavesys. Tikimės, kad Dainos menas įsilies į Vilniaus kultūrinį gyvenimą, festivalis taps laukiamas ir lankomas mūsų gerbiamosios publikos.

Dalia Sverdiolienė, festivalio meno vadovė

Dainius Sverdiolas, Organum vadovas 


Kovo 16  šeštadienis 18:00

SAPNŲ KARŪNUOTI | festivalio pradžios koncertas

Konrad JARNOT (baritonas, GB-DE)

Gustas RAUDONIUS (fortepijonas, LT-DE)

Ludwig van Beethoven | Robert Schumann | Alban Berg | Richard Strauss

Baritonas Konradas Jarnot yra vienas žymiausių savo kartos dainininkų, tarptautinėje scenoje tapęs Lied žanro interpretacijos lyderiu bei didžiausiu jaunosios kartos autoritetu. Meistriškumo ir patirties britų kilmės baritonas sėmėsi legendinio XX a. vokiečių dainininko Dietricho Fischer-Dieskau dainavimo klasėje. 2000-aisiais m. laimėjęs pirmąjį prizą reikšmingiausiame Tarptautiniame ARD konkurse Miunchene, K. Jarnot savo profesinę karjerą papildė įspūdingu žymiausių koncertų salių sąrašu. Kaip operos solistas, K. Jarnot sukūrė eilę įsimintinų vaidmenų. Šiuo metu jis eina profesoriaus pareigas Diuseldorfo Roberto Schumanno aukštojoje mokykloje, veda meistriškumo kursus Europoje ir Japonijoje, yra svarbiausių tarptautinių dainininkų konkursų žiuri narys.

Pianistas Gustas Raudonius, baigęs M.K.Čiurlionio meno mokyklą ir Vytauto Didžiojo universiteto muzikos akademiją doc. Donaldo Račio klasėje, išvyko į Vokietiją, kur įgijo magistro laipsnį Roberto Schumanno aukštojoje mokykloje kaip solistas ir Lied dueto pianistas. Studijų metu aktyviai tobulinosi, daug koncertavo bei dalyvavo tarptautiniuose konkursuose. Lietuvoje su mecosopranu Saule Šeryte pristatė Lied programas „Eduardo Mörike‘s poezija dainose“ ir „Reynaldo Hahno dainos“. 2022 m. su sopranu Julia Wirth ir su mecosopranu Valerie Eickhoff Vokietijos nacionaliniam transliuotojui SWR įrašė R. Schumanno ir O. Messiaeno dainų ciklus. 2023 m. kartu su baritonu Tomu Kildišiumi Gustas Raudonius laimėjo Grand Prix prestižiniame Nadios ir Lili Boulanger konkurse Paryžiuje. Festivaliui „Dainos menas“ kartu su prof. Konradu Jarnot Gustas parengė klasikinę vokiškosios tradicijos Lied programą.


Kovo 20 trečiadienis 19:00

MANO SIELA PLAUKIA | ukrainietiškų romansų vakaras

Kseniya BAKHRITDINOVA-KRAVCHUK (sopranas, UA)

Viktoria SHVETS (fortepijonas, UA)

Dmytro KRAVCHUK (trombonas, UA)

Вorys Lyatoshynsky | Lesia Dychko | Myroslav Skoryk ir kiti Ukrainos kompozitoriai

Sopranas Kseniya Bakhritdinova-Kravchuk studijas baigė Lvivo konservatorijoje, kur įgijo du diplomus – pianistės ir operos dainininkės. Dirbdama kaip solistė Charkivo Mykolos Lysenko akademiniame operos ir baleto teatre parengė dešimtį pagrindinių soprano partijų, o 2016 m. buvo pakviesta į Ukrainos nacionalinę operą. 2022 m. prasidėjus karui Ukrainoje, Ksenija kartu su trimete dukra rado prieglobstį Lietuvoje, kur iš karto ėmėsi aktyvios veiklos. Kartu su pianiste Raminta Gocentiene parengė ne vieną programą ir surengė labdaros koncertus Vilniuje, Kaune ir Klaipėdoje. Bendradarbiaudama su Lietuvos nacionaliniu operos ir baleto teatru Ksenija parengė Aidos vaidmenį G. Verdi operoje „Aida“. 2023 m. spalį dainininkės talentas sužibėjo premjeriniame spektaklyje, pelnydamas žiūrovų pripažinimą ir meilę. Į festivalį „Dainos menas“ Ksenija atvyksta iš Kyivo, kur ji sugrįžo gyventi ir dirbti Ukrainos nacionalinės operos soliste.

Pianistė Viktoria Shvets muzikinį išsilavinimą įgijo Ukrainos nacionalinėje P. Čaikovskio muzikos akademijoje, prof. Olgos Liforenko klasėje. Nuo 2012 m. šioje akademijoje dirba solinio dainavimo katedros koncertmeistere. Pianistė aktyviai koncertuoja tiek solo, tiek su Luhansko, Mykolajivo, Odesos, Černovcų filharmonijų orkestrais, akompanuoja dainininkams, smuikininkams, violončelininkams, yra daugelio Ukrainos bei tarptautinių konkursų prizininkė. Su Ksenija Viktoriją sieja ilgametė kūrybinė draugystė, kartu jos yra parengusios ne vieną koncertinę programą. Į festivalį „Dainos menas“ Viktorija atvyksta iš Šveicarijos, į kurią pasitraukė prasidėjus karui Ukrainoje.

Trombonininkas Dmytro Kravchuk baigė Lvivo Mykolos Lysenko muzikos akademiją prof. O. Saveljevo klasėje. Stažavo Ukrainos nacionalinėje P. Čaikovskio muzikos akademijoje (2022 -2023 m.) pas prof. F. Kryzhanivskyi, nuo 2023 siekia menų daktaro laipsnio doktorantūros studijose. Nuo 2015 m. trombonininkas dirba įvairiuose šalies orkestruose, šiuo metu – Lvivo nacionalinės filharmonijos orkestre. Su jungtiniu Austrijos ir Ukrainos simfoniniu orkestru “Da capo” kaip pagrindinis trombonas dalyvavo užsienio koncertiniuose turuose Vokietijoje, Austrijoje, Belgijoje, Nyderlanduose, Šveicarijoje, Lenkijoje, Italijoje, Ispanijoje, Jungtiniuose Arabų Emyratuose.


Kovo 24 sekmadienis 16:00

UŽMIRŠTOS DAINOS 

Lina DAMBRAUSKAITĖ (sopranas)

Justas ČEPONIS (fortepijonas)

Claude Debussy kamerinė muzika

Sopranas Lina Dambrauskaitė yra Lietuvos muzikos ir teatro akademijos absolventė (prof. Sigutės Stonytės klasė), stažavo Londono Karališkosios akademijos operos programoje kartu su Lillianu Watsonu ir Jonathanu Pappu, baigė Ciuricho operos teatro Operos studijos stažuotę. 2015 m. debiutavo LNOBT Barbarinos vaidmeniu W. A. Mozarto operoje „Figaro vedybos“. Solistė vaidmenis taip pat yra sukūrusi Vilnius City Opera, Karališkosios operos Londone, Ciuricho operos teatro operos studijos pastatymuose, dažnai kviečiama atlikti soprano partijas oratorijose ir sakraliniuose kūriniuose. 2022 m. L. Dambrauskaitė buvo įvertinta Auksiniu scenos kryžiumi už jos pasirodymus kaip Marie G. Donizetti operoje „Pulko duktė“ ir Sofi R. Strausso „Rožės kavalieriuje“. Linos Dambrauskaitės ir Justo Čeponio duetas Dainos meno festivalyje pateikssubtilų Claude Debussy vokalinės ir fortepijono muzikos vėrinį.

Justas Čeponis yra Lietuvos nacionalinio operos ir baleto teatro pianistas-koncertmeisteris, Lietuvos muzikos ir teatro akademijos bei Paryžiaus nacionalinės aukštosios muzikos ir šokio konservatorijos absolventas, nuolat koncertuojantis kaip solistas bei įvairių ansamblių narys. Žinomiausi jo scenos partneriai – violočelininkas Nicholas Jones (Didžioji Britanija) bei operos solistai Asmik Grigorian, Olga Peretyatko, Vida Miknevičiūtė, Edgaras Montvidas, Lina Dambrauskaitė bei Modestas Sedlevičius. Bendradarbiauja su režisiere Dalia Ibelhauptaite Vilnius City Opera pastatymuose, kartu su Vilnius City Opera bei Lietuvos valstybiniu simfoniniu orkestru atstovavo Lietuvai Dubajuje, pasaulinėje parodoje EXPO 2020.


Kovo 27 trečiadienis 19:00 

PRAŽŪTI MALONUMŲ SŪKURY | kurtizanės istorija Giuseppes Verdi ir Ferenco Liszto muzikoje

Elena SVERDIOLAITĖ (sopranas, LT-DE)

Jonas ŠOPA (fortepijonas, LT-DE)

Sopranas Elena Sverdiolaitė baigė Lietuvos muzikos ir teatro akademiją doc. dr. Saulės Šerytės klasėje, 2023-iaisias Vienos muzikos ir atlikimo menų universitete įgijo magistro laipsnį su pagyrimu. 2024/25-ųjų sezoną Elena prisijungs prie Miunsterio teatro operos studijos.

2022-ųjų vasarą Elena Laurettos vaidmeniu G. Puccini operoje „Gianni Schicchi“ debiutavo su Lietuvos valstybiniu simfoniniu orkestru, diriguojamu Martyno Stakionio (režisierė Karina Novikova). 

Elenos repertuare jau yra tokie vaidmenys, kaip Violeta G.Verdi Traviatoje“, Elettra W. A. Mozarto Idomenėjuje”, Rodelinda G. F. Handelio "Rodelindoje", Musetta G. Puccini "Bohemoje", Pamina W. A. Mozarto “Užburtojoje fleitoje” ir kiti. 

2021/2022 metais Elena buvo Anny-Felbermayer ir austrų draugijos "Amicitia" stipendininkė. 2023-iųjų rugpjūtį Carlo Orffo konkurse Miunchene Elena laimėjo net du specialiuosius prizus, įsteigtus C. Orffo centro ir R. Strausso instituto. 

Pianistas Jonas Šopa įgijo muzikos atlikimo bakalauro laipsnį Lietuvos muzikos ir teatro akademijoje, prof. Jurgio Karnavičiaus klasėje. Tobulinosi prestižinėje Hanoverio muzikos, teatro ir medi mokykloje, prof. Ewos Kupiec klasėje. Šiuo metu studijuoja magistrą Trossingeno muzikos universitete Vokietijoje. Nuo 2009-ųjų Jonas pelnė laureato vardą bei prizines vietas daugiau nei penkiolikoje konkursų Lietuvoje, Latvijoje, Austrijoje bei Prancūzijoje, 20172019 metais tapo Klaipėda Piano Masters akademijų laureatu, buvo remiamas Kopenhagos Tarptautinio bei Ballerup Sct. Jacob Rotary klubų. 2022-ųjų kovą pianistas pelnė antrąją vietą IX tarptautiniame Stasio Vainiūno pianistų konkurse bei DAAD stipendiją, laimėtą 2023-iųjų gegužę. Dainos meno festivalyje Jonas Šopa pasirodys ir kaip ir dueto partneris, ir kaip solistas.


Balandžio 3 trečiadienis 19:00

ŽMONIŲ SAPNAI | GYVŪNŲ SAKMĖS

Tomas KILDIŠIUS (baritonas, LT-DE)

Hans EIJSACKERS (fortepijonas, NL-DE)

Franz Schubert | Henriëtte Bosmans | Feliksas Bajoras

Baritonas Tomas Kildišius studijavo Lietuvos muzikos ir teatro akademijoje bei Diuseldorfo Roberto Schumanno aukštojoje mokykloje pas Konradą Jarnot, o taip pat prof. Hanso EijsackersLied klasėje. Dainininkas didelę savo kūrybinio gyvenimo dalį skiria Lied žanrui, koncertuoja Vokietijoje, Nyderlanduose, Prancūzijoje, Lietuvoje. Jis dainavo Krefeldo - Monchengladbacho operos teatre ir Vokietijos Reino operoje. Tomui patikėta dainuoti pasaulines kompozitorių Robert Holl, Wolfgang Abendroth ir Dmitri Ščiukin kūrinių premjeras. 2023 m. su armėnų pianiste Ani Ter-Martirosyan Tomas Kildišius išleido savo debiutinį albumą  Johanneso Brahmso dainų ciklą „Gražioji Magelonė“. 2023 m. spalį kartu su pianistu Gustu Raudoniumi Tomas buvo įvertintas Grand Prix prestižiniame Nadios ir Lili Boulanger konkurse Paryžiuje. Savo koncertinėse programose Tomas išreiškia kūrybiškumą ieškodamas netikėtų ryšių tarp skirtingų epochų ir kūrėjų.

Prof. Hansas Eijsackersas yra olandų kilmės pianistas, dėsto kamerinį muzikavimą Karališkoje Hagos akademijoje bei Roberto Schumanno aukštojoje mokykloje Diuseldorfe, kur savo patirtį perduoda ir ten studijuojantiems lietuviams. Su žymiausiais Lied dainininkais pianistas daug koncertuoja Europos ir Azijos šalyse bei JAV. Hanso Eijsackerso muzikos įrašai pelnė Grammy apdovanojimą ir BBC „Geriausio mėnesio CD“ nominaciją. Hansas Eijsackersas yra tarptautinio studentų Lied duetų konkurso Groningene ir tarptautinio Lied festivalio Zeiste meno vadovas, nuolat kviečiamas į meistriškumo sesijas ir konkursus kaip žiuri narys.


Balandžio 7 sekmadienis 16:00 

I dalis

AR ČIA ŽEMĖ, AR ČIA ROJUS? | festivalio pabaigos koncertas

Modestas SEDLEVIČIUS (baritonas, LT-DE)

Julija SADAUNYKAITĖ (fortepijonas)

Juozas Gruodis | Kazimieras Viktoras Banaitis | Konstancija Brundzaitė

II dalis

RAUDA PASAULIUI

Renata DUBINSKAITĖ (mecosopranas)

Jonė PUNYTĖ-SVIGARIENĖ (fortepijonas)

Konstancija Brundzaitė | Dalia Raudonikytė-With | Raminta Šerkšnytė

Baritonas Modestas Sedlevičius studijavo dainavimą Lietuvos muzikos ir teatro akademijoje, prof. Deivido Staponkaus klasėje. Tęsė studijas Vokietijoje, aukštojoje muzikos mokykloje Manheime pas prof. Rudolfą Piernay, bei prof. Snežaną Stamenkovič. 2015–2016 solistas laimėjo Milano teatro La Scala akademijos stipendiją. Dainininkas pelnė tarptautinių konkursų prizus, tarp kurių  3-iasis ir specialusis orkestro apdovanojimai DEBUT konkurse Vokietijoje, 2-oji vieta Virgilijaus Noreikos dainavimo konkurse Vilniuje bei 3-ioji vieta tarptautiniame Liūtų klubo dainavimo konkurse Immlinge, Vokietijoje. Pastaraisiais metais dainininkas kuria operų vaidmenis Vokietijoje ir Olandijoje. Dainos meno festivalyje Modestas kartu su pianiste Julija Sadaunykaite pristato tarpukario modernizmo klasiko Juozo Gruodžio, Kazimiero Viktoro Banaičio ir pirmosios lietuvių kompozitorės Konstancijos Brundzaitės kūrybą.

Pianistė Julija Sadaunykaitė baigė bakalauro studijas Lietuvos muzikos ir teatro akademijoje, stažavo Salzburgo Mozarteume, profesoriaus Peter Lang klasėje. Magistrantūros studijas tęsė VDU Muzikos akademijoje ir Glasgow Karališkoje konservatorijoje. Šiuo metu pianistė tęsia solisto studijas karališkojoje Danijos muzikos akademijoje Kopenhagoje, profesorės Mariannos Shirinyan klasėje. Julija yra surengusi solinius koncertus Lenkijoje, Švedijoje, Austrijoje, Italijoje, Didžiojoje Britanijoje, Prancūzijoje, Maltoje, Danijoje, JAV, Kinijoje, taip pat koncertuoja ir kaip kamerinės muzikos atlikėja, yra apdovanota reikšmingais prizais tarptautiniuose konkursuose. Nuo 2018 m. J. Sadaunykaitė dirba Vytauto Didžiojo Universiteto Muzikos Akademijoje.

Mecosopranas Renata Dubinskaitė Vilniaus dailės akademijoje studijavo dailės istoriją ir teoriją, 2011 m. apsigynė menotyros daktaro disertaciją. 2015 m. baigė solinio dainavimo bakalauro studijas Lietuvos ir muzikos teatro akademijoje ir 2023 m. magistro studijas Vytauto Didžiojo Universiteto muzikos akademijoje pas prof. Vladimirą Prudnikovą. Barokinį vokalą tobulina Bolonijoje pas profesorių Fernardo Coreiro Opa. R. Dubinskaitė yra pagrindinė tarptautinio senosios muzikos ansamblio „Canto Fiorito“ solistė (nuo 2013 m.), šio ansamblio ir Kretingos senosios muzikos festivalio prodiuserė, taip pat dueto „Duo Barocco“ dainininkė ir koncertinių programų kūrėja nuo 2010 m. 2023 m. Renata Dubinskaitė įsteigė naują senosios muzikos ansamblį Lux Maris. Dainos meno festivaliui dainininkė kartu su pianiste Jone Punyte-Svigariene parengė trijų skirtingo likimo moterų, šiuolaikinės muzikos kūrėjų - programą.

Pianistė Jonė Punytė-Svigarienė baigė fortepijono specialybę Kauno J. Naujalio muzikos gimnazijoje ir meno aspirantūros studijas Lietuvos muzikos ir teatro akademijoje. 2001-2006 stažavo Štutgarto aukštojoje muzikos ir teatro mokykloje, 2004-2006 Trossingeno aukštojoje muzikos mokykloje studijavo hammerklavier – autentiško senojo fortepijono – atlikimo subtilybes. Nuo 2022 m. tęsia doktorantūros studijas LMTA. Pianistė įvertinta Lietuvos ir tarptautiniuose konkursuose, dalyvauja festivaliuose Lietuvoje, Vokietijoje, Italijoje, grojo su LMTA, VDU orkestrais. Atlikėja daug dėmesio skiria šiuolaikinei, taip pat kamerinei muzikai, ypač Lied žanrui. Dainos meno festivalyje pianistės ir dainininkės Renatos Dubinskaitės duetas pasirodys pirmą kartą.

 

Festivalį veda Rasa MURAUSKAITĖ-JUŠKIENĖ

Informaciniai partneriai: LRT klasika, 7 md

Partneriai: Lietuvos muzikos informacijos centras, YAMAHA


Photo and video

Share